Zapraszamy na koncert

NIEDZIELA 27 LISTOPADA – godz. 14.00, koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie. Koncert solo na lutni barokowej w wykonaniu Stefana Jasiniefty.

W dniach 24-27 listopada odbędą się w Oławie i w Jelczu-Laskowicach koncerty muzyki barokowej, podczas których zaprezentowane zostaną utwory Silviusa Leopolda Weissa, nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem. Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie

Być może kultura muzyczna baroku i dźwięki, którymi rozbrzmiewa lutnia, wydają się dziś już odległą historią. Jednak zaproszeni do naszego powiatu artyści postarają się tchnąć nowe życie w dawną muzykę i podać ją współczesnym odbiorcom w atrakcyjnej formule. Nadarzy się zatem znakomita okazja, aby przekonać się o tym osobiście, że muzyka S.L. Weissa wykonywana w unikatowy sposób, bo jednocześnie na dwie lutnie i organy – wciąż brzmi w niepowtarzalny sposób.

S.L Weissa urodzonego 12.10.1687 r. w Grodkowie, mieście znajdującym się wtedy pod władaniem Habsburgów (zm. 16.10.1750 w Dreźnie) swoim mecenatem objęła wielka polska królewska dynastia Sobieskich. Pierwsze lata artystycznej działalności kompozytora związane były głównie z terenami dzisiejszej Polski.
Z ziemi włoskiej do Polski

Warto w tym miejscu nadmienić, że we wrześniu br., w ramach projektu pn. „Silvius Leopold Weiss – na strunach lutni”, który otrzymał wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, odbyło się we Włoszech 5 koncertów muzyki lutniowej (na dwie lutnie i organy) w Montefiascone, Viterbo, Castel Sant’Elia oraz w Rzymie (dwa koncerty). Przedsięwzięciu patronował samorząd Powiatu Oławskiego.

A już teraz unikatowe dźwięki barokowej muzyki usłyszą także mieszkańcy ziemi oławskiej. Stanie się tak za sprawą pięciu koncertów organizowanych w wyjątkowych miejscach naszego powiatu, w których dawna muzyka uzyska należną jej oprawę, mistyczną barwę i bezbłędną akustykę: – w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, – w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach, – w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie, – w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie oraz – w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej informacji: https://starostwo.olawa.pl/aktualnosc-646-w_powiecie_olawskim_zabrzmi_muzyka.html

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *