Chór PSM I st. w Oławie (od roku 1998 do dziś) prowadzi nauczyciel teorii Ewa Ciśniewicz. Chór aktywnie występuje na popisach szkolnych, koncertach pozaszkolnych, noworocznych, karnawałowych, kolęd, koncertach środowiskowych i rekrutacyjnych oraz na jubileuszach szkoły. Chór jest laureatem wielu nagród na konkursach chóralnych m.in. na Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy (Złoty Anioł w 2002 roku, Srebrny Anioł w 2005 roku) oraz Dolnośląskim Przeglądzie Chórów w Lubinie (II nagroda w 2001 roku).

 

Zespół skrzypcowy Unison założony został w 1996 roku przez nauczyciela klasy skrzypiec Anetę Olszewską. Unison aktywnie występuje na popisach szkolnych, koncertach pozaszkolnych, noworocznych i karnawałowych, koncertach środowiskowych i rekrutacyjnych oraz na jubileuszach szkoły. W programie zespołu znajdują się aranżacje muzyki filmowej, popularnej, polskiej oraz jazzowej. Obecnie zespół pracuje pod kierunkiem nauczyciela klasy skrzypiec Krzysztofa Iwanowicza.

 

Zespół instrumentalny Los Olavos założony został we wrześniu 2010 roku z inicjatywy nauczyciela klasy gitary Kamila Bartnika. Zadaniem zespołu była popularyzacja wśród uczniów i w środowisku lokalnym muzyki flamenco. Skład Los Olavos to 2 gitary, gitara basowa i cajon (współpraca nauczyciela klasy perkusji Bartłomieja Dudka). Los Olavos aktywnie koncertował na popisach szkolnych, koncertach pozaszkolnych, noworocznych i karnawałowych, koncertach środowiskowych i rekrutacyjnych oraz na Jubileuszu 30-lecia PSM w Oławie i wtedy zakończył działalność. Obecnie trwają prace nad reaktywacją zespołu.

 

Zespół Muzyki Dawnej założony został we wrześniu 2008 roku z inicjatywy nauczyciela klasy gitary Kamila Bartnika. Zadaniem zespołu była popularyzacja wśród uczniów i w środowisku lokalnym muzyki z epoki renesansu i baroku. ZMD pracował pod kierunkiem Kamila Bartnika z pomocą nauczycieli klasy skrzypiec (Aneta Olszewska, Krzysztof Iwanowicz) oraz klasy wiolonczeli (Małgorzata Gąsieniec). ZMD aktywnie koncertował na popisach szkolnych, pozaszkolnych, koncertach noworocznych i karnawałowych, koncertach środowiskowych i rekrutacyjnych oraz w miastach partnerskich Oławy: w Czeskiej Trzebowej (Czechy) oraz w Oberasbach (Niemcy). W 2011 uzyskał I miejsce na Olimpiadzie Muzycznej w Brzegu. Po kilkuletniej przerwie z zespołem pracuje nauczycielka klasy wiolonczeli Zuzanna Siepietowska.

 

Zespół Instrumentów Dętych rozpoczął działalność w roku szkolnym 2004/2005 pod kierunkiem nauczyciela klasy puzonu Łukasza Perka. W kolejnym roku szkolnym prowadzenie zespołu przejął Wojciech Nycz. Zespół występował na popisach szkolnych, koncertach pozaszkolnych, noworocznych i karnawałowych, koncertach środowiskowych i rekrutacyjnych. W wykonywanych programach znajdowały się aranżacje muzyki filmowej, jazzowej oraz bajek. Zespół zakończył działalność w roku szkolnym 2014/2015.